Danie to w Tajlandii nazywane jest Kai phat met-mamuang. Jest ono bardzo popularne w Tajlandii i Laosie. Powstało ono wyniku silnych wpływów kuchni południowo-wschodniej Chin.
Kai phat występuje w wielu odmianach, ale głównym składnikiem jest smażony kurczak, cebula i sos sojowy, co daje tej potrawie niepowtarzalny charakter. Często dodaje się także imbir, grzyby, ostre papryczki i orzechy.
Porcje 4 osoby
Składniki
- 400 g piersi z kurczaka
- 3 suszone papryczki chilli
- 2 cebule dymki
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 100 g niesolonych orzechów nerkowca
- 100 ml bulionu drobiowego
- 1 łyzeczka sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1 łyżka brązowego cukru
- 3 łyżki oleju do smazenia
- kilka liści kolendra
- szczypiorek
Przygotowanie
- Głęboką patelnię lub woka rozgrzewamy i wrzucamy orzechy nerkowca. Prażymy kilka minut. Zdejmujemy z patelni i odkładamy na później.
- Wlewamy na patelnię olej i wkładamy suszone papryczki i smażymy chwilę. Zdeujemy gdy zaczną się robić ciemne. Następnie kroimy je na kawałki usuwając nasiona. Olej zostawiamy.
- Na patelnię wrzucamy posiekany w drobną kostkę czosnek i smażymy go na złoto.
- Dodajemy kurczaka pokrojonego w kostkę i czerwoną cebulę pokrojoną w piórka. Wlewamy bulion, sos sojowy, sos rybny i dodajemy cukier. Zmniejszamy ogień i smażymy wszystko przez 5 minut aż płyn lekko odparuje.
- Dodajemy dymkę, pokrojone papryczki i orzechy. Mieszamy i smażymy jeszcze około 2-3 minut.
- Podajemy posypane liśćmi kolendry i posiekanym szczypiorkiem wraz z ryżem na osobnym talerzyku.
Tak usmażonego kurczaka możemy podać również z makaronem do chow mein. Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i wrzucamy go na patelnię na koniec smażenia. Mieszamy tak aby makaron pokrył się sosem. Ponieważ makaron nie jest solony podczas gotowania, należy zwiększyć ilość dodawanego sosu sojowego do 2 łyżeczek.